Dövlətə Sədaqətlə Yazılan Ömür Salnaməsi – Rafiq Əsgərov
Azərbaycanın hərbi tarixində elə adlar var ki, onlar yalnız bir vəzifəni deyil, bir dövrü təmsil edirlər. 1949-cu ildə dünyaya göz açan Rafiq Əsgərov məhz belə şəxsiyyətlərdəndir. O, dövlət müstəqilliyimizin ilk illərində formalaşan milli ordumuzun mühüm bir qolunun – Azərbaycan Hərbi Dəniz Qüvvələrinin təşəkkülündə tarixi rol oynamış, 1991–1993-cü illərdə Komandan vəzifəsini ilk icra edən şəxs kimi adını tarixə yazdırmışdır.
Müstəqilliyin Dalğaları Arasında
1991-ci il Azərbaycan üçün yalnız siyasi müstəqillik ili deyildi; bu, eyni zamanda hərbi sistemin yenidən qurulduğu, milli təhlükəsizliyin əsaslarının qoyulduğu mürəkkəb və məsuliyyətli bir dövr idi. O zaman Xəzərin sularında Azərbaycan bayrağının dalğalanması sadəcə simvol deyil, dövlət iradəsinin ifadəsi idi.
Rafiq Əsgərovun rəhbərliyi ilə Hərbi Dəniz Qüvvələrinin formalaşdırılması istiqamətində mühüm addımlar atıldı. Maddi-texniki bazanın qurulması, kadr potensialının təşkili, hərbi intizamın və milli ruhun aşılanması – bütün bunlar həmin illərdə atılan təməl addımlar idi. O dövrdə verilən qərarlar bu günümüzün güclü donanmasının başlanğıc nöqtəsinə çevrildi.
Rütbənin Arxasında Dayanan Şəxsiyyət
Kontr-admiral rütbəsi yalnız hərbi pillə deyil, həm də məsuliyyət yüküdür. Rafiq Əsgərov öz fəaliyyəti ilə sübut etdi ki, rəhbərlik təkcə əmrlə deyil, nümunə ilə həyata keçirilir. O, dənizçi iradəsi, dövlətə sədaqəti və strateji baxışı ilə gənc zabitlər üçün məktəb rolunu oynadı.
Onun adı Azərbaycanın hərbi tarixində quruculuq mərhələsinin simvollarından biri kimi çəkilir. Dövlətçilik ənənələrinin möhkəmləndiyi bir dövrdə göstərdiyi xidmətlər milli təhlükəsizlik tariximizin mühüm səhifələrində yer alır.
Doğum Gününə Özəl Təbrik
Hörmətli Rafiq müəllim!
Doğum gününüz münasibətilə Sizə dərin ehtiramımı və səmimi təbriklərimi çatdırıram. Həyatınızın hər mərhələsi dövlətə xidmət nümunəsi olmuşdur. Müstəqil Azərbaycanın ilk hərbi dəniz qurucularından biri kimi adınız tariximizdə daim yaşayacaq.
Sizə möhkəm can sağlığı, uzun ömür, ailə səadəti və daim dövlətimizin, xalqımızın hörmətini qazanacaq yeni uğurlar arzulayıram. Qoy həyatınızın hər yeni ili Xəzərin dalğaları kimi güclü, aydın və ümidli olsun.
Azərbaycan bayrağı altında keçən şərəfli ömür yolunuz hər zaman qürur mənbəyimizdir.